Tak wiem, nie jest to bardzo oryginalne piwo. Jest jedym z najbardziej dostępnych porterów. Ciemne piwo dolnej fermentacji - jest produkowane w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie a jedynie butelkowane w browarze w Żywcu. Cieszyn rozlewa je jedynie do kegów ale dzięki temu w niektórych miejscach można spotkac Portera "z kija" – np. w Silverscreenie w Łodzi.
Porter ma bardzo charakterystyczny smak. Kto spodziewa się słodyczy może się rozczarować. To piwo własciwie dla koneserów. Dominuje tu gorzki smak palonego słodu, czuć też, że ma trochę więcej procentów niż przeciętne piwo.
W szklance prezentuje się bardzo ładnie – bardzo ciemny, niemalże czarny z jasniejszą gęstą pianą. Zapach intensywny z wyczuwalną goryczką.
A tak opisuje Portera Grupa Żywiec:
W browarze warzony jest też od 1881 r. Porter Żywiecki. Do dziś powstaje według tej samej, historycznej receptury sławnego arcyksiążęcego piwowara Juliusza Wagnera. Jest to piwo dla znawców, którego wyśmienite walory smakowe i zdrowotne już od wieku XIX potwierdzają liczne wyróżnienia, a nawet przychylne opinie lekarzy. Porter Żywiecki, jedno z najstarszych polskich piw gotowanych według oryginalnej receptury, jest znany pokoleniom piwoszy pod niezmienioną marką.
Żywiec Porter
Typ: ciemne, porter
Alkohol: 9,5%
Pijam od czasu do czasu Porterka i muszę przyznać, że jak na taki "koncernowy" trunek - da się go wypić :)
OdpowiedzUsuńPiotr 11 lipca 2013 22.29 to bardzo mocne i gorzkie piwo które ma pizniecie
OdpowiedzUsuńCudowne piwko , nie za drogie polecam - mocno sieka , jak szalone !
OdpowiedzUsuń